Interpreti

Interpreti

Letošní protagonisté

Slávka Vernerová Pěchočová

Po absolutoriu pardubické konzervatoře ve třídě prof. Martina Hršela studovala v letech 1998 – 2003 na pražské AMUu prof. Ivana Moravce v magisterském a až do roku 2007 v doktorském programu. Kompletní klavírní dílo Leoše Janáčka bylo tématem práce teoretické a souborná nahrávka kompletního sólového i komorního Janáčkova díla nedílná praktická součást dizertace.

Absolvovala také mistrovské kurzy u Nelly Akopian a v roce 2002 tříměsíční postgraduální studium v Londýně na Royal College. V témže roce s ní Česká televize v rámci cyklu pořadů Bez limitu natočila 40 min. portrét (režisér Jan Mudra).

Vernerová - Pěchočová je vítězkou Mezinárodní Smetanovy klavírní soutěže v Hradci Králové 96 a laureátkou některých zahraničních jako Wroclaw 95, Missouri 98, Wales 2001.

Opakovaně se představila na festivalu Mladé pódium v Karlových Varech a roku 2004 vystoupila v cyklu Matiné na mezinárodním festivalu Pražské jaro. Byla angažována prakticky všemi tuzemskými orchestry včetně ČF, FOK, Filharmonie Brno, Janáčkovo filharmonie Ostrava, Moravská filharmonie Olomouc ad., ale i v zahraničí jako např. Gunma Symphony Orchestra, Royal Liverpool Orchestra s řadou dirigentů v čele s Liborem Peškem, Jiřím Bělohlávkem, Martinem Turnovským, Jakubem Hrůšou apod. V létě 2009 byla pozvána k hostování s BBCSymphony Orchestra na festivalu PROMSv Royal Albert Hall v Londýně.

Se sólovými recitály byla zařazena mj. do cyklů Světová klavírní tvorba (FOK), Tonnhalle (Zurich), Concert Series in Osaka. Music and Beyond in Ottawa (Canada) ad.

Vernerová - Pěchočová se rovněž věnuje komorní hudbě: hraje v duu Spring, je zakládající členkou Dvořákova klavírního kvarteta a vyhledávanou klavíristkou pro spolupráci s předními instrumentalisty a ansámbly české hudební scény. V letech 2008 - 2015 působila v Kinsky Trio Prague.

V roce 2010 natočila pro francouzskou společnost Praga Digital kompaktní disk s Janáčkovým dílem pro sólový klavír. Tato nahrávka získala jedno z nejprestižnějších ocenění ve Francii CD CHOC, v Čechách byla vyhlášena jako TIP Harmonie a na belgickém rádiu Classic se zařadila mezi TOP 10.

U téže společnosti natočila Vernerová - Pěchočová další dva kompaktní disky. Jednak v roce 2011 sólový recitál Chopin - Schumann a v roce 2013 tři klavírní koncerty W. A. Mozarta. Deska získala všech pět zlatých hvězd Diapasonu.

Dvořákovo klavírní kvarteto

Obsazení Dvořákova klavírního kvarteta vykrystalizovalo z osobností, které jsou spjaté předchozími komorními zkušenostmi. S cellistou Janem Žďánským hrála Slávka Pěchočová v triu IUNO od roku 1999, již za dob studií na AMU. Tato spolupráce pak pokračovala v rámci nahrávání kompletního komorního díla Leoše Janáčka (2005–2007).

Umělecké setkání klavíristky Slávky Pěchočové s houslistou a violistou Petrem Vernerem se datuje k červenci 2009. Shodou okolností právě v obsazení klavírního kvarteta. Záhy spolu založili komorní duo Spring a od té doby se věnují komorní hudbě společně. Následovala četná spolupráce s dalšími skvělými umělci, například s Janem Talichem, Bohuslavem Matouškem, Michalem Kaňkou, Pavlem Nejtkem Ludmilou Peterkovou, Pavlem Vernerem, Martinou Bačovou, Tomášem Jamníkem či Alžbětou Vlčkovou.

Upřímné přání Spring Dua založit větší stabilní soubor a řada podnětů stran dramaturgie koncertů dala vzniknout klavírnímu kvartetu s počátečním obsazením: Slávka Vernerová-Pěchočová klavír, Jana Vonášková-Nováková housle, Petr Verner viola a Jan Žďánský violoncello. Později došlo z rodinných důvodů k výměně houslisty. Nyní hraje na postu primária Štěpán Pražák.

Ansámbl z počátku vystupoval pod názvem Spring Piano Quartet. Následně kvarteto obdrželo laskavé svolení k užívání Dvořákova jména od přímého potomka skladatele, pana Antonína Dvořáka III. Vzápětí název schválila i Společnost Antonína Dvořáka. Velký dík za vznik Dvořákova klavírního kvarteta patří uměleckým garantům, profesoru Ivanu Moravcovi a Mistru Václavu Hudečkovi.

Dvořákovo klavírní kvarteto se velmi rychle etablovalo mezi přední české komorní soubory. Vystupuje na našich prestižních festivalech. V roce 2015 kvarteto debutovalo úspěšně v Londýně, kde získalo pozvání na další významná angažmá.

Dvořákovo klavírní kvarteto se věnuje také propagaci soudobé hudby. Svá díla mu věnovali mimo jiné skladatelé Ondřej Kukal, Martin Hybler či Karel Janovický.

Martin Karlíček

Martin Karlíček’s piano playing has been described as “inspiring, rich, sensitive, stylistically taut and arresting, precise, crisp, brilliantly controlled, wonderfully colorful and always imaginative.” He performs and lectures regularly in the Czech Republic, Germany, Canada, U.S.A. and Japan.

Aside from promoting Czech music, Mr. Karlíček performs solo and chamber music works from all periods. Contemporary music is also an important part of the repertoire; one of his last projects was a CD of complete piano works by a young Canadian composer Andrew Yin Svoboda (1977-2004). He also introduced several world premieres such as Félix Frédéric Baril’s piano concerto Déviations, Martin Matalon’s Las siete Vidas de un Gato as a North-American premiere and a world premiere of Tekeni-Ahsen by Denys Bouliane. In 2008 he and a Japanese violinist Mana Shiraishi established Duo Ventapane and in 2011, Creo Trio.

Mr. Karlíček gathered prizes from several international music competitions winning the Bedřich Smetana International Piano Competition, the South Bohemian International Piano Competition, and the Prague-Vienna-Budapest International Summer Academy Competition. He also received awards for performances of contemporary works, chamber music collaborations and for solo performances of compositions by Bedřich Smetana, Béla Bartók, Ferenc Liszt, Leoš Janáček and Bohuslav Martinů.

Martin Karlíček studied at the Academy of Music in Prague (B.Mus., M.Mus.), Utrecht Academy of the Arts in Holland and at McGill University in Montreal in Canada (M.Mus., D.Mus.). Presently, he is a piano professor at the Schulich School of Music of McGill University.

Smyčcové kvinteto Akademie komorní hudby

TBA

Copyright © 2017 Martinské slavnosti // Webdesign